3D tisk – jak s ním začít?

5/5 - (1 vote)
3D tisk to už není jen samostatný, skvěle prosperující byznys a propracované průmyslové odvětví – je to také nástroj nezbytný v mnoha od sebe vzdálených oborech. Moderní tiskárny dnes využívají nejen konstruktéři mechanismů, krytů elektronických zařízení nebo robotů, ale také návrháři průmyslového designu, architekti, vědci, lékaři (chirurgové a stomatologové) a dokonce… umělci. Nezávisle na oblasti profesního nebo soukromého zájmu zůstává jisté jedno – každý, kdo pracuje s 3D tiskárnami, musel začít vytvářením jednoduchých modelů, aby postupně přecházel k čím dál komplikovanějším objektům. Kromě výběru vhodných, „přátelských“ tiskáren a snadno zhotovitelných modelů je na v začátcích s 3D tiskem stejně důležitý výběr správného stroje, který uživatele neznechutí náročnou konfigurací, a zároveň mu umožní ponořit se do všech fundamentálních tajemství technologie.

3D tisk – výběr technologie

Nejdůležitější otázkou, kterou je třeba zvážit před tím, než začneme s 3D tiskem, je výběr technologie. Naštěstí není příliš velký, protože převážná část na trhu zastoupených tiskáren patří do jedné ze dvou skupin. Stroje založené na technologii FDM (označované také FFF) vytvářejí trojrozměrné objekty nanášením jednotlivých vrstev rozehřátého (roztaveného) plastu – nejdříve na povrch pracovního stolu a pak už (v podobě dalších vrstev) na již vytištěnou část obrobku. Používaný materiál – filament – má podobu tenkého drátu (nejčastěji s průměrem 1,75 mm), nejčastěji vyrobeného z termoplastické umělé hmoty: ABS, PLA, PET-G, TPU, nylonu nebo ASA. 3D tiskárny FDM si nejčastěji vybírají amatéři a začátečníci s ohledem na nízkou cenu jak samotného stroje, tak i pro něj určených materiálů, a také s ohledem na možnost tisku v místnostech bez speciální ventilace.

3d tiskarna snapmaker v20 3v1 model a350t laserovy modul cnc 3d tisk v pouzdre1

3D tiskárny SLA jsou založeny na diametrálně jiné technologii – v tomto případě už nepřicházíme do kontaktu s cívkou filamentu, ale… malou vanou, která obsahuje tekutou epoxidovou pryskyřici. Tento materiál se vytvrzuje světlem, tvrdne vlivem UV záření. Obraz dalších vrstev tisku se promítá na povrch obrobku po dobu několika sekund, pak se speciální pracovní stůl vertikálně posune o malý úsek a celý postup se od začátku zopakuje. Takovéto řešení umožňuje tvořit nesmírně precizní detaily s dokonalou kvalitou povrchu; omezením technologie SLA jsou pak dosti malé maximální rozměry tvořených obrobků a také vysoké náklady na pryskyřici a nutnost práce v dokonale ventilované místnosti (výpary uvolňované pryskyřicí jsou totiž dráždivé a zdraví škodlivé).

S jakou tiskárnou začít?

Jak jsme se už zmínili dříve, lidé, kteří s 3D tiskem teprve začínají, se téměř vždy rozhodnou pro volbu jednoho z modelů 3D tiskáren 3D FFF/FDM. Obzvláštní zásluhy o rozvoj komunity tiskařů má firma Creality, dodávající promyšlené, dobře vybavené 3D tiskárny za mimořádně dostupné ceny a – což je důležité – dbající na dostupnost nezbytného příslušenství a náhradních dílů do svých strojů. Mezi nejčastěji volenými modely nemůžeme nezmínit např. již kultovní tiskárny Creality Ender-3 a Creality Ender-3 V2, umožňující tisk obrobků s rozměry do 220 x 220 x 250 mm. Důležité je, že k této řadě strojů je dostupných také nejvíce náhradních dílů – řeč je tu nejen o základních dílech (jako jsou trysky nebo nástavce na pracovní stůl), ale také o veškerých mechanických komponentech, pohonech, ventilátorech a spoustě dalších. Široké spektrum tiskáren, stejně jako originálních součástí a příslušenství, do své nabídky zařadila firma Botland – autorizovaný distributor značky Creality.

Rozšíření možností 3D tiskárny

Nákup stroje a provozních materiálů nepochybně představuje nejdůležitější součást procesu zřizování dílny 3D tiskaře. Je ovšem dobré nezapomínat, že každou tiskárnu lze upravit (v rozsahu závislém na disponovaném modelu), díky čemuž získáme nové pracovní perspektivy. Jednou z nejjednodušších operací se ukazuje být změna trysky hotendu – tedy (nejčastěji mosazného) prvku, který přenáší teplo z topného tělesa na filament, taví ho a následně formuje do tenké stružky polotekutého plastu, nejčastěji o tloušťce 0,4 mm. Použití trysky s menším průměrem (např. 0,2 mm) umožňuje zvýšit rozlišení a přesnost tisku, prvky s větším otvorem (např. 0,6 mm) umožňují výrazně rychlejší tisk velkých modelů, samozřejmě na úkor zvýšení nerovnosti povrchu obrobku. V případě některých tiskáren může být užitečná také úprava mechanické konstrukce, např. posílení osy Z (což zlepší stabilitu a přímo se to promítne na kvalitě tisku). Dalším zajímavým řešením je možnost rozšíření funkcí 3D tiskárny o internetové připojení pomocí připojení minipočítače Raspberry Pi – takovouto „branku“ nechal uživatelům známý český výrobce strojů pro 3D tisk – firma Prusa Research.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.