Recenze respirátorů FFP2 a FFP3

Rate this post
S přihlédnutím k současným problémům s onemocněním COVID-19 jsme pro vás připravili přínosnou recenzi týkající se respirátorů. Tedy ochranných prostředků horních cest dýchacích, které zabraňují vdechování nežádoucích látek. A nemusí se jednat pouze o aktuální koronavirus, ale v podstatě o jakékoliv virové bakterie.

V rámci testování jsme si objednali pět respirátorů. Některé z nich jsou si podobné, jiné přináší zase něco zcela jiného. Úmyslem je tedy vyzkoušet odlišné výrobky a přinést vám co možná nejpřínosnější informace vhodné pro výběr respirátoru, který vám bude vyhovovat. Do našeho testování se dostaly tyto výrobky:

  • Respirátor Sunway FFP2
  • Respirátor General Public Protection FFP2
  • Respirátor Envirobest FFP2
  • Respirátor Pardam Naono BreaSAFE ANTI-COVID 19
  • Respirátor Refil 751 FFP3

Nejprve se zaměříme na první tři jmenované, které jsou si i svým vzhledem hodně podobné. Poté vyzkoušíme zbývající dva, z nichž každý přináší něco trochu jiného.

respirator 1606407841

Respirátory FFP2/KN95

Pokud jde o modely Sunway FFP2, General Public Protection FFP2 a Envirobest FFP2 je třeba zmínit, že tyto produkty můžete zakoupit nejenom v balení po jednom kusu, ale i více kusech naráz. Všechny splňují třídu ochrany KN95, a proto nesou označení FFP2. Jde o respirátory, jejichž výrobním materiálem je bavlna ve spojení s netkanou látkou. Všechny na omak působí velice příjemným dojmem, a to samé lze potvrdit také při jejich nasazení na obličej. Vesměs jsou si všechny podobné, lišit se drobně může jen délka gumiček nebo detaily ve vzhledu, ale to asi nikdo v případě potřebné ochrany dýchacích cest nebude moc řešit.

Respirátor General Public Protection FFP2 nabízí čtyři vrstvy ochrany. Kdežto respirátory Sunway FFP2 a Envirobest FFP2 jsou prezentovány jako pětivrstvé. Ve výsledku však půjde o stejnou ochranu, protože někteří výrobci v rámci poslední vrstvy uvádí i kontaktní materiál s pokožkou. Složení těchto respirátorů tedy vypadá následovně.

  • Kvalitní filtr vyrobený z nano-vláken.
  • Speciální mikro bakteriální filtr.
  • Prachový filtr.
  • Zakončení netkaným ochranným povlakem.

Všechny tři respirátory FFP2 mají univerzální velikost, což jsme do jisté míry naznačili o několik řádků výše. Kromě pohodlných gumiček je jejich nedílnou součástí také nosní svorka. U všech tří respirátorů byla zhruba stejně dlouhá. Zajišťuje nejenom pevnější usazení na obličeji, ale hlavně přesné usazení na nosu, včetně zamezení průniku bakterií v této části. Jak respirátor Sunway FFP2, tak respirátory General Public Protection FFP2 a Envirobest FFP2 při dlouhodobějším nošení nepůsobily rušivým dojmem na obličeji.

Všechny tři respirátory se pyšní hypoalergenními vlastnostmi, jsou vysoce prodyšné a voděodolné. Dle příslušných norem dokáží zachytit až 95 % bakterií a částic.

Respirátor Pardam Naono BreaSAFE ANTI-COVID 19

Respirátor Pardam Naono BreaSAFE ANTI-COVID 19 si v naší recenzi zaslouží samostatnou kapitolu, i když svými vlastnostmi je hodně podobný třem výše uvedeným. Odlišný je však jeho vzhled a provedení. Toho si můžete všimnout hned po vybalení. Jde o skořepinový produkt, který už má předem daný a specifický tvar. To považujeme za určitou nevýhodu, protože nemusí sedět každému. První tři respirátory v podstatě obkreslí váš obličej, a ještě si je dotvarujete výztuhou na nose. Zde tomu tak není.

Na druhou stranu, když vám sedne, bude dokonale těsnit. Dle norem FFP2 zabraňuje vniknutí až 94 % bakterií. V reálu je to prý ještě o něco více, asi 97 % až 99 %, čemuž se dá po nasazení opravdu věřit. Respirátor Pardam Naono BreaSAFE ANTI-COVID 19 jednotlivé mezery opravdu utěsnil, proto může chvíli trvat, než si v něm dokážete zvyknout pohodlně dýchat. V případě tohoto respirátoru bychom rádi zmínili několik podstatných vlastností.

  • Nízká hmotnost, která dosahuje hodnoty 16 gramů, takže z pohledu váhy ho v podstatě necítíte.
  • Vysoká prodyšnost nabývá parametru 150 cm2.
  • Je zhotoven z ekologických materiálů a díky samotnému vrstvení není jeho součástí žádné lepidlo.

Tento respirátor je mimo jiné obohacen také o nanočástice stříbra, což opět přispívá k ještě vyšší ochraně proti bakteriím. Pro zajímavost uvedeme, že respirátor Pardam Naono BreaSAFE ANTI-COVID 19 jako jeden z prvních získal od VÚBP certifikaci dle zcela nové normy Evropské unie COVId-19 PPE-R/02.075 version 1.

Respirátor Refil 751 FFP3

Jako poslední jsme otestovali respirátor Refil 751 FFP3, který se od ostatních liší v tom, že splňuje certifikaci FFP3. To znamená, že nabízí až 99,98% ochranu před viry a bakteriemi. Jeho ochranný faktor je 50x NPK-P. Zabraňuje tak vdechování kovových výparů, jemného prachu, kapalným aerosolům a jiným látkám. Patřičnou ochranu přináší nejenom před virovými onemocněním, ale najde své použití i v jiných oblastech.

Zmínit bychom měli to, že respirátor Refil 751 FFP3 jako jediný disponuje ventilem, takže ze všech testovaných se přes něj dýchalo asi nejlépe. Také v jeho případě jde o univerzální velikost. V jeho názvu můžete často najít zkratku NR. Ta značí, že respirátor je jednorázový, respektive by měl být využit na jednu pracovní směnu. To samé platí i pro výše testované respirátory.

Výhody respirátorů:

  • Ochrana před viry a bakteriemi.
  • Respirátory FFP3 nabízí zvýšenou ochranu.
  • Vesměs pohodlné nošení.
  • Univerzální velikost.

Nevýhody respirátorů:

  • Omezená možnost nošení. Po osmi hodinách je třeba ho vyměnit za nový.
  • Některé modely mohou být cenově nákladnější.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.