Recenze dětského teleskopu Omegon AC 50/600 AZ

Rate this post
Stále více lidí a především dětí láká pozorování nekonečné noční oblohy. Tisíce hvězd, dokonalá struktura Měsíce a ostatní vesmírné prvky, které jsou běžným okem v podstatě nezpozorovatelné. Pokud chcete do této oblasti zasvětit své děti, máme pro vás potěšující informaci a zároveň jeden praktický tip.

Vyzkoušeli jsme a otestovali dětský teleskop Omegon AC50/600 AZ, o němž vám nyní přinášíme několik bližších informací v podrobné recenzi. Na tento výrobek se zaměříme od samotného počátku, to znamená od vybalení z krabice, až po jeho použití.

Hvězdářský dalekohled typu reflektor

Na úvod je třeba zmínit, že tento produkt se řadí do kategorie reflektorů neboli hvězdářských dalekohledů. To je ostatně zpozorovatelné z jeho konstrukce. Jde o čočkový dalekohled, jehož součástí jsou dva základní a nepostradatelné prvky. Je to objektiv a okulár. Tyto optické členy se skládají z jedné či více čoček.

Bytelný dalekohled se stativem

Námi objednané zboží dorazilo precizně zabalené, což u výrobku tohoto typu považujeme za naprostou samozřejmost. Tělo teleskopu se jeví jako kvalitně zpracované. Kompletace je poměrně jednoduchá. Základem je okulár H20mm, okulár H12,5mm a 90° diagonální zrcadlo. Jde o azimutální montáž. Pokud vás to zajímá, upínací průměr okuláru je 1“.

Součástí balení je také praktický stolní stativ, bez kterého byste noční oblohu pozorovali jenom stěží. Jde sice o základní hliníkovou konstrukci, ta se však během používání jevila jako velice pevná a stabilní. Snadné je i výškové nastavení. Na každé noze jednoduše povolíte prvek a nohy zafixujete v požadované výšce.

Parametry vhodné pro začátečníka

Recenze teleskopu Omegon AC 50/600 AZ je zcela úmyslně zaměřena na hvězdářský dalekohled určený pro začátečníky, který je cenově dostupný a tomu samozřejmě odpovídají i předkládané parametry zařízení.

V první řadě vás jistě osloví průměr objektivu o velikosti 50 milimetrů, s nímž se pojí až 100 krát větší užitečné zvětšení. Objektiv pojme až 50 krát více světla, než byste byli schopni vidět vlastním okem, což jsou ideální pro pozorování noční oblohy.

Z těch dalších důležitých parametrů můžeme jmenovat určitě následující.

  • Ohnisková vzdálenost 600 milimetrů
  • Světelnost f/2
  • Dosah mag je 11

Co jsme viděli hvězdářským teleskopem?

Po sestavení a celkovém prozkoumání konstrukce teleskopu Omegon AC 50/600 AZ jsme se těšili na první noc, kdy budeme moci tento kousek vyzkoušet. A v tomto směru a hlavně z pohledu začátečníků nemáme co vytknout. Podívali jsme se na Měsíc tak z blízka, jako nikdy předtím. Vidět byly dokonce i jednotlivé stíny, krátery a měsíční oceány. Tato základní pozorovací úroveň dalekohledu je pro děti jako stvořená a naprosto dostatečná.

Tento základní model by šlo jistě označit, jako vstupní bránu do světa astronomie, ale i pozorování přírody. Z našeho pohledu pozorovací schopnosti převyšují nižší nákupní cenu.

Příslušenství k Omegon AC 50/600 AZ

Když jsme hledali, jak bychom rozšířili možnosti tohoto hvězdářského dalekohledu, mile nás překvapila dostupnost nejrůznějšího příslušenství. Jmenovat lze určitě měsíční filtry, sluneční filtry, barevné filtry, okuláry, ale i astronomické kamery.

Výhody dětského teleskopu Omegon AC 50/600 AZ

  • Přijatelná pořizovací cena vzhledem k tomu, že jde primárně o hvězdářský dalekohled pro děti.
  • Bytelná konstrukce.
  • Snadná a rychlá montáž.

Nevýhody dětského teleskopu Omegon AC 50/600 AZ

  • Děti budou potřebovat trochu trpělivosti při nastavení a nasměrování pro správné pozorování noční oblohy.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.