Recenze dětského teleskopu Omegon AC 50/600 AZ

Stále více lidí a především dětí láká pozorování nekonečné noční oblohy. Tisíce hvězd, dokonalá struktura Měsíce a ostatní vesmírné prvky, které jsou běžným okem v podstatě nezpozorovatelné. Pokud chcete do této oblasti zasvětit své děti, máme pro vás potěšující informaci a zároveň jeden praktický tip.

Vyzkoušeli jsme a otestovali dětský teleskop Omegon AC50/600 AZ, o němž vám nyní přinášíme několik bližších informací v podrobné recenzi. Na tento výrobek se zaměříme od samotného počátku, to znamená od vybalení z krabice, až po jeho použití.

Hvězdářský dalekohled typu reflektor

Na úvod je třeba zmínit, že tento produkt se řadí do kategorie reflektorů neboli hvězdářských dalekohledů. To je ostatně zpozorovatelné z jeho konstrukce. Jde o čočkový dalekohled, jehož součástí jsou dva základní a nepostradatelné prvky. Je to objektiv a okulár. Tyto optické členy se skládají z jedné či více čoček.

Bytelný dalekohled se stativem

Námi objednané zboží dorazilo precizně zabalené, což u výrobku tohoto typu považujeme za naprostou samozřejmost. Tělo teleskopu se jeví jako kvalitně zpracované. Kompletace je poměrně jednoduchá. Základem je okulár H20mm, okulár H12,5mm a 90° diagonální zrcadlo. Jde o azimutální montáž. Pokud vás to zajímá, upínací průměr okuláru je 1“.

Součástí balení je také praktický stolní stativ, bez kterého byste noční oblohu pozorovali jenom stěží. Jde sice o základní hliníkovou konstrukci, ta se však během používání jevila jako velice pevná a stabilní. Snadné je i výškové nastavení. Na každé noze jednoduše povolíte prvek a nohy zafixujete v požadované výšce.

Parametry vhodné pro začátečníka

Recenze teleskopu Omegon AC 50/600 AZ je zcela úmyslně zaměřena na hvězdářský dalekohled určený pro začátečníky, který je cenově dostupný a tomu samozřejmě odpovídají i předkládané parametry zařízení.

V první řadě vás jistě osloví průměr objektivu o velikosti 50 milimetrů, s nímž se pojí až 100 krát větší užitečné zvětšení. Objektiv pojme až 50 krát více světla, než byste byli schopni vidět vlastním okem, což jsou ideální pro pozorování noční oblohy.

Z těch dalších důležitých parametrů můžeme jmenovat určitě následující.

  • Ohnisková vzdálenost 600 milimetrů
  • Světelnost f/2
  • Dosah mag je 11

Co jsme viděli hvězdářským teleskopem?

Po sestavení a celkovém prozkoumání konstrukce teleskopu Omegon AC 50/600 AZ jsme se těšili na první noc, kdy budeme moci tento kousek vyzkoušet. A v tomto směru a hlavně z pohledu začátečníků nemáme co vytknout. Podívali jsme se na Měsíc tak z blízka, jako nikdy předtím. Vidět byly dokonce i jednotlivé stíny, krátery a měsíční oceány. Tato základní pozorovací úroveň dalekohledu je pro děti jako stvořená a naprosto dostatečná.

Tento základní model by šlo jistě označit, jako vstupní bránu do světa astronomie, ale i pozorování přírody. Z našeho pohledu pozorovací schopnosti převyšují nižší nákupní cenu.

Příslušenství k Omegon AC 50/600 AZ

Když jsme hledali, jak bychom rozšířili možnosti tohoto hvězdářského dalekohledu, mile nás překvapila dostupnost nejrůznějšího příslušenství. Jmenovat lze určitě měsíční filtry, sluneční filtry, barevné filtry, okuláry, ale i astronomické kamery.

Výhody dětského teleskopu Omegon AC 50/600 AZ

  • Přijatelná pořizovací cena vzhledem k tomu, že jde primárně o hvězdářský dalekohled pro děti.
  • Bytelná konstrukce.
  • Snadná a rychlá montáž.

Nevýhody dětského teleskopu Omegon AC 50/600 AZ

  • Děti budou potřebovat trochu trpělivosti při nastavení a nasměrování pro správné pozorování noční oblohy.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *