Recenze přenosných digitálních pian Yamaha P-45B a Yamaha P-125B

Rate this post
V dnešní recenzi jsme se rozhodli udělat radost milovníkům hudby, konkrétně hráčům na piano, kteří uvažují o nákupu některého ze současných modelů. Schválně jsme si vybrali dvě piana lišící se provedením a cenou tak, aby si na své přišel opravdu každý. Po dlouhém hledání a doporučení odborníků padla volba na přenosná digitální piana Yamaha P-45B a Yamaha P-125B. A digitální piana právě proto, že zkoušet velké klasické piano je finančně i velikostně nereálné.

Digitální piana jsou nejenom přenosná, což přináší velké možnosti mobility, ale dokáží věrně napodobit přirozený zvuk z klasických akustických nástrojů. A právě proto jsou mezi potenciálními i zaběhlými muzikanty čím dál více v kurzu.

Téměř totožné rozměry

Yamaha P 45B klavesy

zdroj foto: cz.yamaha.com

Obě digitální piana jsou velice podobná z pohledu vzhledu. Minimálně na první pohled to tak působí. Yamaha P-45B má šířku 1326 milimetrů, hloubku 295 milimetrů a výšku 154 milimetrů. Když jsme vedle něj položili model Yamaha P-125B, lišili se pouze výškou, protože tento výrobek je 166 milimetrů vysoký. Samozřejmě drobná váhová odlišnost tam také byla. A to 11,5 kilogramů oproti 12 kilogramům.

V případě vyšší modelové řady Yamaha P-125B si nelze nepovšimnout většího množství ovládacích prvků z vrchu, k čemuž se vrátíme později. Obě piana jsme volili v přirozenější černé barvě, výjimkou ale není ani bílé elegantní provedení. Kompaktní a lehký design v obou verzích je předpokladem pro velice snadné a pohodlné přenášení.

Základ je vesměs stejný

Recenze digitálních pian Yamaha P-45B a Yamaha P-125B vám v prvopočátku všeho prozradí jedno. Oba dva modely mají v některých oblastech stejný základ. A tím je například klaviatura Graded Hammer Standard, která je známá pod zkratkou GHS. Klávesy jsou plastové a kladívkové. Jejich povrch je hladký, což umožňuje příjemné a komfortní hraní.

U obou digitálních pian je dokonce stejný jeden zásadní parametr, jenž se tak trochu odvíjí i od celkové velikosti modelů. Je to počet použitých kláves. Ten je shodný a nabývá počtu 88. A právě zde podobnosti Yamaha P-45B a Yamaha P-125B víceméně končí. Nyní už se pojďme věnovat jednotlivým modelům individuálně.

Výbava digitálního piana Yamaha P-45B

Yamaha P 45B 01

zdroj foto: cz.yamaha.com

Digitální piano Yamaha P-45B nabízí celkem deset kvalitních zvuků a čtyři typy efektů. Celkem je k dispozici 64 polyfonií. Ve čtyřech krocích si můžete na pianu nastavit sílu úhozu, což přijde vhod při hraní odlišných písní. Jsou to nabídky Fixed, Soft, Medium a Hard. Pokud byste k pianu přizvali kamaráda pro hru čtyřhru, jistě to nebude žádný problém, protože Yamaha P-45B obsahuje také speciální režim Duo. Funkce s podobným názvem Dual je příslibem toho, že můžete použít dva zvuky současně.

Metoda generování zvuku u tohoto digitálního piana se nazývá AWM Stereo Sampling. Produkovaný výkon je 2x 6W. V rámci konektorové výbavy oceníte USB to Host, USB Midi, výstup v podobě jacku 6,3 mm TRS a vstup v podání Sustain Pedal. Ten je mimochodem součástí samotného balení, kde nechybí ani napájecí konektor a notový stojan.

Výbava digitálního piana Yamaha P-125B

Yamaha P 125B

zdroj foto: cz.yamaha.com

Jak už prozrazuje modelové označení digitálního piana Yamaha P-125B a pochopitelně i vyšší cena, tento produktu toho nabídne daleko více. Už první pohled na piano je jasně vypovídající, protože máte k dispozici podstatně více ovládacích prvků rozprostřených nad klávesami před sebou. V rozích je elegantně umístěna dvojice 7 W reproduktorů, takže docílíte výsledného zvukového výkonu 14 W. A jak je to s vnitřní výbavou Yamaha P-125B?

Tento model vám nabídne celkem 24 vynikajících, a hlavně kvalitních zvuků. Rozsah polyfonie je 192. I zde dostanete k dobru čtyři Reverb efekty. Obdobné nastavení čtyři kroků síly úhozu jako u modelu Yamaha P-45B není tím jediným, co potěší. Je to také funkce Table EQ. Když bude digitální piano umístěno na tvrdém povrchu, umožní vám tento efekt dokonale optimalizovat akustiku. Metoda generování zvuku je Pure CF Sound Engine.

V případě digitálního piana Yamaha P-125B lze ocenit speciální integrovanou aplikaci Smart Pianist, která z běžného piana utváří chytré zařízení pro náročnější uživatele. Při hraní na piano si můžete dopřávat především bicích a basových doprovodných efektů. Vstup v podobě Footswitch a USB to Host jsou jenom začátkem toho, co můžete získat. Výstupem je dvakrát Headphone Jack 6,3 mm TRS a 2x Jack 6,3 mm TRS. I zde je nedílnou součástí digitálního piana notový stojan, adaptér a pedál.

Co byste měli ještě vědět?

Po představení základních a důležitých parametrů obou digitálních pian je třeba vypíchnout některé další věci, na které jsme během zkoušení a přípravy této recenze přišli. Třeba to, že model Yamaha P-45B je asi cenově nejdostupnějším přenosným pianem ve své kategorii. V jeho případě platí, že v jednoduchosti je krása. Snadné ovládání lze zajistit jedním tlačítkem. Stačí jen podržet tlačítko GRAND PIANO/FUNCTION a příslušnou klávesu. Tím změníte barvu tónu, můžete si nastavit metronom nebo přehrajete demo.

To model digitálního piana Yamaha P-125B bude určen pro ty, kdo mají zájem o širší využití potenciálu tohoto hudebního nástroje. Své uplatnění najde třeba v základní umělecké škole. U tohoto piana oceníte také možnost propojení s iOS zařízením, příjemné efekty a možnost nahrávání – je to jedna skladba, 2 stopy a cca 11 tisíc not. Příplatek za tento model tedy stojí za zvážení. Podobné digitální stage piano byste v této cenové kategorii hledali možná stěží, respektive s takovými vlastnostmi, parametry a funkcemi. Rozhodně je to zajímavá náhrada velkého koncertního křídla jen v mnohem kompaktnější podobě ideální třeba do menšího bytu.

Je pravdou, že oba dva modely mají v podání společnosti Yamaha vynikající servisní podporu, takže se nemusíte obávat jakýchkoliv oprav, dokupování náhradních dílů a podobných úkonů. Tento výrobce mimochodem nabízí i pestré příslušenství, které rozšíří možnosti digitálního piana. Jsou to například otevřená nebo uzavřená sluchátka, propracovanější klávesové stojany, pedálové jednotky, náhradní napájecí adaptéry a skladovací boxy. Vzhledem k velikosti obou dvou digitálních pian Yamaha P-45B a Yamaha P-125B je lze pohodlně přenášet například v textilním vaku.

Z hlediska použitelnosti jsou tato piana dobrým odrazovým můstkem pro začínající pianisty. Každý si vybere ať už podle výsledné ceny nebo požadovaných funkcí.

Výhody digitálního piana Yamaha P-45B:

Yamaha P 45B 01

zdroj foto: cz.yamaha.com

  • Elektrické piano s věrným zvukem za velice dobrou cenu.
  • I přes malé množství funkčních tlačítek dostatek nabízených funkcí.
  • Kvalitní zpracování v podání výrobce Yamaha.
  • Vynikající klaviatura.
  • Žádné zbytečnosti navíc a přijatelné rozměry.

Nevýhody digitálního piana Yamaha P-45B:

  • Nemá možnost přímého nahrávání.
  • Někomu může vadit chybějící výstup na sluchátka v přední straně piana.

Výhody digitálního piana Yamaha P-125B:

Yamaha P 125B

zdroj foto: cz.yamaha.com

  • Citlivost odezvy je prvotřídní.
  • Možnost volby bílé, respektive krémové barvy.
  • Poměr kvalita, výkon a cena patří k těm lepším.
  • Velice slušná výbava dalších zvuků.
  • Přínosný program Smart Pianist a nahrávání.
  • Jednoduché a pohodlné spárování se zařízením s iOS.

Nevýhody digitálního piana Yamaha P-125B:

  • Pokud nepatříte k profesionálům, s výbavou piana budete spokojeni.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.