Srovnání vřetenové sekačky Gardena 380 EC vs. Gardena 380 Li

Rate this post
Letní sezóna je v plném proudu, proto jsme si nemohli odpustit recenzi něčeho praktického právě pro toto období. Nyní potěšíme asi všechny majitele zahrad a travnatých ploch, které je třeba pravidelně udržovat. Rozhodli jsme se otestovat sekačky. Ano, čtete správně množné číslo. Půjde totiž netradičně o srovnání dvou modelů značky Gardena.

Tato recenze bude specifická také v tom, že se nebude jednat o typické rotační sekačky. Zaměříme se na válcové neboli vřetenové sekačky, jež ukrývají řadu výhod. Například mají přesný řez trávníku, takže trávu nikterak nemuchlají. Díky řezu se dostaví i rychlejší obnova trávy než po sekání rotační sekačkou. A jaké modely jsme vybrali pro porovnání?

Napájecí kabel vs. akumulátor

Volba padla na dva oblíbené modely od značky Gardena, která je tvůrcem mnohého zahradního náčiní. Na první pohled jde téměř o totožné přístroje, jejichž hlavním rozdílem bude napájení. První variantu tvoří elektrická vřetenová sekačka Gardena 380 EC. Ta v době své největší slávy získala značnou popularitu.

Jejím konkurentem nejenom na trhu, ale i v našem testování je akumulátorová vřetenová sekačka Gardena 380 Li. Volba tedy bude mezi elektřinou a nutností vláčet za sebou kabel nebo sekáním bez kabel, avšak s jistými omezeními týkajícími se například výdrže nabité baterie.

Princip fungování vřetenových sekaček Gardena

Na úvod si pojďme říci, jak vlastně fungují vřetenové sekačky od Gardeny. Jak je dosaženo, tak krásného a přesného střihu anglického trávníku? Princip sekání je velice jednoduchý. Při pohybu vřetenové sekačky se žací vřeteno a nože pohybují, aniž by se dotýkaly. To znamená, že tráva je nazvednuta a přesně zastřihnuta. Díky tomu nejsou tyto modely spojeny s vyšší hlučností.

Spolehnout se lze na kvalitní nůž a žací vřeteno z prvotřídní kalené oceli se speciální úpravou, na níž nezůstává žádná tráva. Příjemná práce při sekání se tak pojí s vynikající údržbou trávníku.

 

 

Provedení sekaček 380 EC a 380 Li

Při letmém pohledu na elektrickou vřetenovou sekačku Gardena 380 EC a akumulátorovou vřetenovou sekačku Gardena 380 Li si jistě všimnete několika designových rozdílů, které však nejsou tak markantní. V obou případech je základ tvořen velkými bytelnými koly, s nimiž se bude pohodlně jezdit v travnatém povrchu. Pro lepší jízdu jsou kola vybavena pneumatikami s decentním vzorkem. Po vyzkoušení můžeme konstatovat, že taková povrchová úprava přijde určitě vhod. Ostatní části těla jsou tvořeny primárně z měkčeného plastu. Ať už je to Gardena 380 EC nebo Gardena 380 Li.

K tělu vřetenových sekaček je připevněno bytelné madlo, které má jednu nespornou výhodu. Je skládací, takže skladování této zahradní techniky je o to příjemnější, snazší a komfortnější. Součástí této části je také ergonomická rukojeť, k níž je uchyceno samotné ovládání. A to v podobě pohonu. U modelu elektrické vřetenové sekačky Gardena 380 EC je součástí rukojeti ještě elektrická zástrčka, kam je možné připojit prodlužovací kabel.

Parametry vřetenových sekaček

Při srovnání obou modelů přijdete velice rychle na to, že jsou si podobné i v některých technických parametrech týkajících se sekání. Tak například Gardena 380 EC má stejnou šířku záběru jako Gardena 380 Li. Ta je rovných 38 centimetrů. Vzhledem k tomu, že každý majitel zahrady či trávníku má trochu jiné nároky na výšku trávy, nechybí pochopitelně ani tato nastavitelnost.

U obou jde o totožné parametry. Minimální výška sečení může být 12 milimetrů. Naopak ta maximální výška je 42 milimetrů.

Gardena 380 EC – co byste měli vědět?

U elektrické vřetenové sekačky Gardena 380 EC v případě automatického provozu musíte počítat s připojením elektrického kabelu. Někomu to může vadit, jinému ne. My jsme s tím rozhodně problém neměli. Naopak jsme ocenili sílu 400V elektrického motoru, který šlape jako hodinky. Je pravdou, že jeho síla bude asi o něco vyšší nežli u motoru poháněného akumulátorem. Ale to platí pro spoustu techniky podobného typu. Tento typ vřetenové sekačky je výrobcem určen k sečení ploch do 500 metrů čtverečních.

Gardena 380 Li – co byste měli vědět?

U akumulátorové vřetenové sekačky Gardena 380 Li se můžete spolehnout na výkonnou bateriovou technologii. Použit je dobíjecí lithiový akumulátor 25V/3Ah, který lze kdykoliv dobít bez paměťového efektu. Baterie se velice snadno vyměňuje, takže s tím asi nebudete mít problém. Navíc díky LED displeji máte přehled o tom, jak moc je ještě nabitý. Výrobce udává, že tato vřetenová sekačka je vhodná pro plochy do 400 metrů čtverečních. Z vlastní zkušenosti jsme usoudili, že pokud by plochy měly být větší, asi se vyplatí přikoupit náhradní akumulátor, takže při slabém nabití byste je mohli měnit.

Model Gardena 380 Li je dotažen k dokonalosti. To znamená, že obsahuje také integrovanou tepelnou pojistku. Zároveň má pojistku proti přetížení. Při sekání se nemusíte obávat většího zatížení nebo přehřátí. Je pravdou, že akumulátorová verze je právě díky baterii a použité technologii o něco těžší, takže váží asi 14 kilogramů. Zatímco elektrická vřetenová sekačka Gardena 380 EC má hmotnost cca 11,9 kilogramů.

Podstatné informace na závěr

Vřetenové sekačky Gardena 380 EC a Gardena 380 Li mají pochopitelně i koš na posekanou trávu. Tento koš má sám o sobě hmotnost asi 1,5 kilogramu, takže manipulace s ním rozhodně není těžká, ani při naplnění trávou. Té se do koše vejde kolem 49 litrů. Jeho nasazování a sundávání je také rychlé a pohodlné. Navíc k tomuto úkonu nepotřebujete žádné další nástroje. Nutno zmínit, že jde o látkový sběrný koš s plastovým dnem, který se hodí v podstatě na všechny vřetenové sekačky společnosti Gardena. My jsme při sekání s ním neměli ani u jednoho modelu vřetenové sekačky žádný problém.

Zapomínat bychom neměli ještě na jednu podstatnou informaci, jež pravděpodobně nepadla v průběhu celého článku. Ať už si pořídíte model elektrické vřetenové sekačky Gardena 380 EC nebo akumulátorové vřetenové sekačky Gardena 380 Li, dokáží pracovat i bez zdroje další energie. Akorát, že sekačky musíte trochu více tlačit, aby došlo k roztočení vřetene a tím pádem k samotnému procesu sekání. Právě elektřina a akumulátor vám tohle všechno usnadní. A bez toho se jedná o klasickou ruční vřetenovou sekačku.

Výsledná volba je tedy na konkrétním člověku. Dle naše krátkodobého srovnání jsme dospěli k názoru, že jde pouze o volbu napájení, jinak vám tato zahradní technika přinese naprosto shodný výsledek.

Výhody vřetenových sekaček Gardena:

 • Gardena rovná se dlouhodobá záruka kvality.
 • Tichý chod elektrického i akumulátorového modelu.
 • Velice snadná manipulace.
 • Dokonalý princip sekání trávy s perfektním střihem.
 • U akumulátorové verze Gardena 380 Li za sebou nemusíte tahat kabel.
 • Možnost využití také ručního pohonu.
 • Lepší výsledek sečení nežli s rotační sekačkou.

Nevýhody vřetenových sekaček Gardena:

 • Připravte se na každoroční přebrušování nožů, aby bylo dosaženo kvalitního výsledku sečení trávy.
 • Akumulátorová verze bude cenově nákladnější oproti elektrické.
 • Někomu nemusí vyhovovat látkový koš a jeho otevřená část.
 • U akumulátorové verze počítejte s vyšší cenou baterie.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.