Recenze úhlové brusky Makita GA5030R

Rate this post
Našimi recenzemi se snažíme potěšit všechny čtenáře, proto jsme se rozhodli otestovat produkt vhodný pro domácí kutily, ale také zkušené řemeslníky. Volba padla na značkové nářadí v podání úhlové brusky Makita GA5030R. A ruku na srdce, tohle je pro majitele rodinných domů v podstatě nepostradatelná výbava dílny. Čas od času každý potřebuje něco uříznout nebo zabrousit a s touto bruskou vám to půjde pěkně od ruky. O tom jsme se měli možnost přesvědčit sami. Pojďme si ale tento model představit postupně.

V balení je vše důležité

Popravdě, asi jako každý muž, i my jsme se těšili, až vybalíme úhlovou brusku Makita GA5030R. Výrobek nám přišel dobře zabalený a se vším, co k jeho používání potřebujete. Kromě samotné brusky obsahuje balení i nepostradatelný kryt kotouče. Ten je v podstatě takovým bezpečnostním doplňkem a rozhodně byste neměli pracovat bez něj.

Dalším příslušenstvím byla rukojeť. Ta je při broušení a řezání velice praktickým pomocníkem, díky němuž získáte při těchto činnostech jistotu a stabilitu v rukou. Nechyběl ani vnitřní šroub, matice a klíč. S pomocí něho se tato matice utahuje a připevňují se jednotlivé kotouče. Příjemné je také to, že součástí balení je jeden brusný kotouč, takže jsme nemuseli cokoliv dokupovat a mohli jsme se pustit do testování.

Parametry vhodné pro domácí použití

Makita GA5030RNaše recenze úhlové brusky Makita GA5030R vám prozradí například to, že tento model je velice kompaktní, protože se pyšní těmito rozměry.

 • Délka je 266 milimetrů
 • Šířka je 138 milimetrů
 • Výška je 103 milimetrů

V okamžiku, kdy pustíte úhlovou brusku Makita GA5030R roztočí se na konstantní otáčky, které jsou v tomto případě 11 000 otáček za minutu. Příkon 720 W je předzvěstí toho, že při práci tento nástroj rozhodně nebude ztrácet dech. O tom jsme se přesvědčili sami.

Co se týče technických parametrů, zajímat vás jistě bude velikost vřetene M14x2 nebo velikost brusného kotouče. Jde o průměr 125 milimetrů. Kotouče pochopitelně můžete měnit dle libosti. Mohou to být kotouče řezné, brusné, ale i diamantové vhodné třeba na beton. V tomto směru je úhlová bruska Makita GA5030R velice multifunkčním výrobkem.

S celkovou kompaktností tohoto modelu souvisí ještě jeden parametr, a tím je hmotnost. Úhlová bruska váží pouhých 1,8 kilogramů. Vzhledem k tomu, že jde o jednoruční brusku, je to tak akorát. Je však pravdou, že při práci stejně budete používat obě ruce, aby byla bruska stabilní a přesná. Její napájení probíhá z klasické zásuvky, tedy 230 V.

Jak se s bruskou dělá?

S přihlédnutím k tomu, že každý z nás v redakci má doma nějakou tu úhlovou brusku, bylo možné celkem objektivní srovnání s jinými modely. A nutno podotknout, že úhlová bruska Makita GA5030R v takovém porovnání vycházela s náležitou ctí. Mnohdy to mohou být jen nepatrné detaily, které však ve výsledku hodně potěší.

Hned po uchopení nabudete patřičného dojmu, že na výrobních materiálech tohoto modelu se rozhodně nešetřilo. Pevné tělo z odolného materiálu podle nás vydrží i hrubší zacházení. Výrobce dokonce uvádí příjemnou odolnost motoru proti teplu, takže při práci se určitě jen tak nespálíte.

Z pohledu praktického využití je příjemná hlavně ergonomická rukojeť, díky níž úhlová bruska Makita GA5030R padne do ruky, jako ulitá. Jednou rukou chytnete pogumované tělo, druhou zase plastovou rukojeť a můžete se pustit do práce.

Samotná výměna kotoučů je velice snadnou záležitostí. Stačí jen stisknout černé tlačítko na šasi motoru, které zablokuje protáčení kotouče. Ten následně za pomoci přiloženého klíče povolíte a kotouč vyměníte dle libosti. Stejně tak funguje i utahování.

Úhlová bruska Makita GA5030R má pouze jediný funkční prvek z pohledu ovládání. A tím je zapínací tlačítko, jež silou prstu posunete a bruska je ihned v provozu. Pokud jde o konkrétní zkušenosti z řezání nebo broušení, je to pochopitelně hodně individuální záležitostí, v našem případě jsme však byli nadmíru spokojeni.

Detaily, které rozhodně potěší

Na závěr recenze úhlové brusky Makita GA5030R si dovolíme zmínit ještě několik postřehů a vlastností tohoto pracovního nástroje, o nichž byste měli určitě vědět. Tím nejzásadnějším je bezpochyby funkce Antirestart. Pod ním si můžete představit následující. Když při používání úhlové brusky dojde k vypadnutí napětí a k jeho opětovnému nahození, bruska se sama nezapne, i když bude spouštěcí tlačítko v pozici „zapnuto“. Je to z bezpečnostních důvodů, což je pochopitelně správně. Takže brusku musíte manuálně vypnout a znovu zapnout.

Další dvě vlastnosti úhlové brusky Makita GA5030R ovlivňují spíše celkovou životnost tohoto stroje. Přímo z výroby se model pyšní protiprachovou úpravou motoru a zároveň protiprachovou úpravou ložisek. Takové předpoklady jistě oceníte hlavně v prašném prostředí, třeba při řezání kamene nebo betonu. Z našeho pohledu po osobních zkušenostech můžeme úhlovou brusku Makita GA5030R jedině doporučit.

Výhody úhlové brusky Makita GA5030R:

 • Nízká hmotnost a dobrá manipulace.
 • Není tak hlučná a má menší vibrace.
 • Plynulý rozběh, takže při zapnutí sebou neškubne jako jiné brusky.
 • Značka Makita je zárukou odpovídající kvality.
 • Při práci se moc nezahřívá.
 • Dostatečný výkon a dobré snášení dlouhodobější zátěže.
 • Snadná dostupnost náhradních dílů.

Nevýhody úhlové brusky Makita GA5030R:

 • Kryt kotouče je trochu širší a nabízí omezenější možnosti natočení.
 • Při zapínání a vypínání brusky je třeba získat určitý „grif“, ale to je u každé brusky.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.