Vyzkoušeli jsme štípač dřeva Scheppach HL 1500

5/5 - (1 vote)
Štípání dřeva je velice náročnou činností, kterou znají především ti, kdo touto surovinou topí ve svých nemovitostech. Pokud máte připravit pár metrů dřeva ročně a udělat si zásobu na další zimu, štípání sekerou je dobrovolné trýznění těla. Tomu se však můžete vyhnout za pomoci moderních štípačů. Těch na trhu existuje hned několik. Rozděleny jsou mezi ty horizontální a vertikální.

My se v dnešní recenzi zaměříme na druhý jmenovaný výrobek, u něhož je dosaženo podstatně většího tlaku při štípání. Konkrétně půjde o model Scheppach HL 1500.

Využijte dopravu i s montáží

zdroj: scheppach.com

V první řadě vás musíme upozornit na to, že tento štípač dřeva lze objednat z mnoha internetových a kamenných obchodů. Bohužel některé nenabízí dopravu a montáž. Těm se raději vyhněte, jelikož model Scheppach HL 1500 váží 220 kilogramů, takže manipulace s ním není nejjednodušší.

My jsme si jej objednali pouze s dopravou zdarma. Vše dorazilo v jediné krabici, kde jsou v polystyrenu usazeny jednotlivé části včetně hlavního těla. Složení štípače ve dvou zabralo jen krátký čas dle přiloženého manuálu. Pokud si na to ale netroufáte, volte objednávku s montáží, která mnohdy bývá v ceně.

Co se týče výbavy, obdržet toho můžete opravdu dost.

 • Štípač dřeva Scheppach HL 1500.
 • Čtyřramenný klín k dělení silnějších polen.
 • Profi klín pro dělení delších polen.
 • Olejové náplně a maziva.

Síla, kterou štípač rozhodně nezapře

Vzhledem k tomu, že máme zkušenosti s méně výkonným štípačem se sílou 10 tun, očekávání v případě modelu Scheppach HL 1500 se sílou 15 tun bylo skutečně veliké. Ještě něž jsme otestovali štípač vlastníma rukama, prostudovali jsme i samotné parametry, jež ostatně vedly k volbě tohoto produktu.

 • Příkon motoru 4 100 W – to je přijatelné s přihlídnutím k síle 15 tun.
 • Rychlost štípání 4,5 centimetrů za sekundu.
 • Rychlost návratu klínu nazpět 18 centimetrů za sekundu.
 • Možnost štípat polena délky 59, 88 a 135 centimetrů.
 • Maximální doporučený průměr polen 40 centimetrů.

Obávat se nemusíte ani toho, že byste štípač dřeva Scheppach HL 1500 neměli kam umístit, protože fyzické parametry nejsou ničím nestandardním. Rozměry stroje jsou 860 x 550 x 1 100 – 1 650 milimetrů. Výška štípacího stolu je 70 x 550 x 820 milimetrů.

Jak se štípe s modelem Scheppach HL 1500?

zdroj: scheppach.com

Než se pustíte do štípání, určitě si pročtěte manuál. Díky tomu se vyvarujete chybám při přípravě a spuštění stroje, který je možné špatným zacházením poškodit. Hodí se i malá instruktáž, ať už z návodu nebo z videí na internetu. Pak se stačí směle a na jistotu pustit do práce.

Manipulace se štípačem Scheppach HL 1500 se nám velice zamlouvala, protože stroj obsahuje řadu bezpečnostních prvků zamezujících tomu, abyste strkali ruce tam, kam nemáte. S měkkým dřevem jsme neměli žádný problém. Mile překvapeni jsme byli hlavně při štípání dubového a sukatého dřeva, kde se stroj se sílou 15 tun ani nezachvěl. A to jsme se blížili k maximálnímu použitelnému průměru 40 centimetrů. K celkové stabilitě při práci přispívá i sama hmotnost. Štípač drží na místě, jako přibitý.

A pokud se při váze 220 kilogramů náhodou bojíte jakéhokoliv přesouvání z místa na místo, nemějte obavy. K tomu slouží dostatečně velká kolečka zajišťující pohodlný přesun. Štípač dřeva na sebe nakloníte pod daným úhlem a převezete jej kamkoliv.

Výhody štípače dřeva Scheppach HL 1500:

 • Velký štípací tlak.
 • Při vysoké hmotnosti snadná manipulace.
 • Nezabírá zbytečně místo.
 • Poměrně jednoduché a rychlé sestavení.

Nevýhody štípače dřeva Scheppach HL 1500:

 • Pevně daná výška otočného stolu na pokládání polen.
 • Užší kola mohou mít problém při přesunu na měkčím povrchu.
 • Někomu může vadit zkrácenější chod pístu.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílejte recenzi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.